Lenovo ThinkPad W541

Lenovo ThinkPad W541 to potężna konfiguracja sprzętowa będąca mobilną stacją roboczą. Jak większość takich rozwiązań łączy w sobie sprzeczne pozornie zadania ? wydajność i mobilność. W przypadku W541 spełnienie wymogów mobilności osiągnięto poprzez instalację potężnej baterii o pojemności aż 99 Wh. Drugim zabiegiem było obniżenie wagi zestawu do zaledwie 2,6 kilograma. To niewiele jeśli spojrzymy na wnętrze komputera. Sercem komputera może być siedem różnych procesorów Intela. Najpotężniejszy z nich to Core i7-4940MX. Jest to silna jednostka wyposażona aż w 4 rdzenie. Oczywiście obsługuje wielowątkowość, może więc obsłużyć do 8 wątków jednocześnie, co niesamowicie podnosi jej wydajność. Rdzenie komputera są nominalnie taktowane z częstotliwością 3,1 GHz. Ta niemała wartość może jeszcze wzrosnąć dzięki użyciu technologii Turbo Boost. W trybie tym taktowanie rdzeni wzrasta do 4 GHz. Procesor został wyposażony w dużą ilość pamięci podręcznej. W tym konkretnym modelu to aż 8 MB pamięci. Procesor ten jest w stanie obsłużyć do 32 GB pamięci RAM. Dopełnieniem konfiguracji jest potężna karta graficzna Nvidia Quadro K2100M wyposażona w 2 GB własnej pamięci, oraz szybki dysk SSD o pojemności nawet 512 GB.

Lenovo ThinkPad W541 to potężna konfiguracja sprzętowa będąca mobilną stacją roboczą

fot. lenovo.com

Lenovo ThinkPad W541 znajdziemy pełnowymiarową klawiaturę, wyposażoną dodatkowo w osobny blok numeryczny. To spore ułatwienie w pracy. Klawiatura to mocna strona komputerów Lenovo i podobnie jest również tym razem. Kultura pracy, skok klawiszy, precyzja działania ? wszystko to stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo w komputerze znajdziemy rozwiązania wskazujące typowe dla Lenovo. Są to: manipulator punktowy i panel dotykowy. Jeśli te urządzenia nie są wystarczające do naszych zastosowań wśród akcesoriów Lenovo znajdziemy precyzyjną i doskonale wykonaną mysz bezprzewodową stanowiąca doskonałą alternatywę dla wbudowanych urządzeń wskazujących. W541 to stacja do zastosowań graficznych. Niezwykle ważne jest w niej zatem wierne odwzorowanie kolorów. Zadanie to jest realizowane przez zintegrowany kalibrator kolorów X-Rite. Czujniki te są już fabrycznie kalibrowane do pracy z konkretną matrycą. Zapewnia to najwierniejsze możliwe odwzorowanie kolorów. Dodatkowo komputer został wyposażony w doskonałej jakości matrycę IPS o rozdzielczości 3K. W matrycy podniesiono jasność, tak aby pracą z nią była możliwa w każdym otoczeniu.

Lenovo ThinkPad W541 został wyposażony w szereg urządzeń podnoszących poziom zabezpieczeń komputera i przetwarzanych w nim danych. Komputer zawiera czytnik linii papilarnych, moduł szyfrujący TPM oraz czytnik Smart Card.

W541 to narzędzie mobilnej pracy, a ta częste odbywa się poprzez telekonferencje. Komputer został do tego doskonale przystosowany. Posiada wysokiej jakości kamerę internetową. Do tego zbudowany mikrofon i dobre głośniki obsługujące system Dolby Home Treater (więcej: http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-home-theater-v4.html). Aby konferencja doszła do skutku konieczne jest połączenie z siecią. W541 został wyposażony w opcjonalny modem 3G/4G zdolny nawiązać połączenie z siecią prawie w każdym miejscu na świecie.